Masz wyłączoną obsługę języka JavaScript lub używasz starej wersji odtwarzacza Flash Player firmy Adobe. Pobierz najnowszy odtwarzacz Flash Player.

II dzień festiwalu 22 października 2021 r. (piątek)

Kino REJS al. 3 Maja 22 godz. 10.00

Sesja naukowa: NIEMEN NON STOP IX: z Norwidem W dwusetną rocznicę urodzin poety

Ośrodek Badań nad Twórczością C. Norwida KUL/ Słupski Ośrodek Kultury

 

Fotografia Czesława Niemena autorstwa Piotra Kłoska, 1979 r.

Część I: Godz. 10.00-12.30

Prowadzenie : Edyta Chlebowska (KUL, Lublin)

  • Radosław Marcinkiewicz (UO, Opole)

Dziwny jest ten skład… O jednej z cząstek eskortujących dzieło fonograficzne – na przykładzie albumów Czesława Niemena i jego zespołów

  • Jacek Kurek (Muzeum w Chorzowie)

Który dał mi wstążkę błękitną… (Począwszy od Niemena, czyli) Cypriana Norwida obecność w polskiej muzyce rockowej

  • Paweł Tański (UMK, Toruń)

Czarne motyle. Jak Niemen wyśpiewał Norwidowską (i swoją) samotność?

  • Piotr Chlebowski (KUL, Lublin)

Moja ojczyzna”

Część II: Godz. 13.00-14.30

Dlaczego Norwid?

Prowadzenie : Edyta Chlebowska (KUL, Lublin).

Uczestnicy : Radosław Marcinkiewicz (UO, Opole), Jacek Kurek (Muzeum w Chorzowie), Paweł Tański (UMK, Toruń), Piotr Chlebowski (KUL, Lublin)

ANTRAKT Kawiarnia Artystyczna, ul. J.Kilińskiego 11 godz. 19.00

Koncert Marty Zalewskiej z zespołem

M arta Zalewska - wokalistka, kompozytorka i producentka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów i liderka zespołu, w którym śpiewa i gra na gitarze.W 2008 roku jako solistka zespołu Alters zdobyła szereg nagród na festiwalu Niemen Non Stop w Słupsku, w tym "Nagrodę indywidualną za wysoki poziom umiejętności wokalnych i instrumentalnych".

W 2016 roku, dzięki wygranej w konkursie Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu, Marta zadebiutowała z autorską piosenką "Skrzydła" na 53.KFPP w Opolu. Jesienią 2016 r. współprowadziła z Arturem Orzechem talent show muzyczny "Hit, Hit, Hurra!" w TVP1.

Jesienią 2018 r. Marta została laureatką konkursu Czwórki Polskiego Radia: „Wydaj płytę z Będzie Głośno". Dzięki wygranej, nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia, ukazał się jej debiutancki, autorski album – „Marta Zalewska". Marta jest laureatką konkursu "Męskie Granie Young", dzięki któremu wystąpiła na 10., jubileuszowej trasie Męskie Granie 2019. We wrześniu 2019 razem z zespołem wystąpiła na jednym z największych festiwali muzycznych w Skandynawii - Live At Heart w Szwecji. Dzięki decyzji kanadyjskiego jury wystąpiła również na festiwalu Canadian Music Week 2020. Marta jest kompozytorką i producentką muzyki do pierwszego w Polsce audiomusicalu powstałego we współpracy Audioteki i Teatru Roma - "Jestem Kim Chcesz". Jest również kompozytorką i producentką ścieżki dźwiękowej do filmu muzycznego "Miasto Zarazy" w reżyserii Michała Walczaka, a także wielu sztuk teatralnych (m.in. "Circus Kafka" w warszawskim Teatrze Żydowskim, "Tańczący z gwiazdami" w Teatrze Powszechnym w Łodzi).

W sierpniu 2021 r. miał miejsce koncert z okazji 50-lecia wydania albumu Dżambli "Wołanie o słońce nad światem" w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego, gdzie Marta ze swoją Marta Zalewska Orchestra złożoną z czołowych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej i rockowej, przywołała w autorskich aranżacjach legendarne utwory zespołu Dżamble w cyklu radiowej Dwójki "Jazz.pl/LP".

Marta prowadzi także kanał na YouTube - Zapomniane Polskie Piosenki, w którym prezentuje wartościową polską - a nieco zapomnianą muzykę minionych dekad. Artystka przygotowuje obecnie drugą autorską płytę.

W Słupsku zagra z zespołem w składzie:

Marta Zalewska - wokal, gitara elektryczna i akustyczna

Krzysztof Zagajewski - gitara elektryczna

Krzysztof Pacan - gitara basowa

Michał Piotrowski - perkusja