Masz wyłączoną obsługę języka JavaScript lub używasz starej wersji odtwarzacza Flash Player firmy Adobe. Pobierz najnowszy odtwarzacz Flash Player.

Zbigniew Hołdys

Wokalista, gitarzysta, kompozytor, poeta dziennikarz, grafik, autor sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych. Jedna z najwybitniejszych osobowości polskiej sceny rockowej.

W latach 70 ? po powrocie z USA z grupą przyjaciół założył jedną z najważniejszych polskich grup rockowych ? Perfect; kompozycje Hołdysa z lat 80 ("Chcemy być sobą", "Nie płacz Ewka", "Ale w koło jest wesoło", "Niewiele ci mogę dać", "Pepe wróć", "Autobiografia") stały się hymnami pokolenia. Po raz ostatni zagrał z grupą wielki koncert na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie w 1987; w latach 80 zasłynął unikalną sesją nagraniową "I Ching", koncertował i nagrywał z grupą "Morawski Waglewski Nowicki Hołdys" ("Świnie"), jego koncerty w USA czołowe media amerykańskie (New York Times, Newsweek, New Yorker, TV ABC i in.) uznały za rewelacyjne.

Od 1990 jest korespondentem amerykańskich stacji radiowych; w roku 2000 (po 18 latach milczenia na polskiej scenie) dał nieoczekiwanie w Sali Kongresowej koncert dedykowany synowi Tytusowi (płyta Hołdys.com), a dwa lata później wystąpił na festiwalu w Opolu z piosenką "Stalker".

W latach 2001-2004 prowadził własny program "Hołdys Guru" (MTV, TVP 2); jako grafik jest autorem znaku graficznego filmu "Kiler"; wyprodukował płytę "Szmata" zespołu Sto%Bawełny; był wydawcą gazet "Grill" i "Ultra Szmata"; współpracuje z Fundacją Camerimage; jest założycielem charytatywnej fundacji Dzieci Ulicy; od 2004 wykłada w Warszawskiej Szkole Filmowej; w br. stworzył unikalny program edukacyjny Akademia Sztuk Przepięknych prezentowany na Przystanku Woodstock organizowanym przez WOŚP Jurka Owsiaka.