Masz wyłączoną obsługę języka JavaScript lub używasz starej wersji odtwarzacza Flash Player firmy Adobe. Pobierz najnowszy odtwarzacz Flash Player.

Wybitny wokalista, instrumentalista i kompozytor jazzowy.

fot. Michał Pasich

Wybitny wokalista, instrumentalista i kompozytor jazzowy.

Debiutował w 1978 roku recitalem w Filharmonii Narodowej w Warszawie w ramach cyklu "Jazz w Filharmonii". Zapis tego występu znajdzie się na jego pierwszym albumie zatytułowanym "Don't you cry" gdzie śpiewa utwory R. Charles'a, S. Wonder'a, Beatles'ów, Gershwin'a. Zafascynowany zwłaszcza czarną muzyką, prezentuje własne interpretacje klasyków jazzu, soul, bluesa, ale także polskich kolęd czy pieśni ludowych. W 1979 zdobył I nagrodę na Lubelskich Spotkaniach Wokalistów Jazzowych. Laureat festiwali w Opolu (1991) i w Sopocie (1992).

W 1981 ukazała się płyta "Blublula" zawierająca porywające wykonania takich standardów jak "I'm just a lucky so and so" D. Ellington'a czy... Naima J. Coltrane'a, całość z towarzyszeniem Tria W. Karolaka. Płyta stała się "Jazzową płytą roku '81" i rozeszła się w "złotym" nakładzie ? to wtedy właśnie legendarny amerykański animator i krytyk jazzowy W. Connover goszczący w Polsce podczas festiwalu Jazz Jamboree usłyszawszy Soykę, miał powiedzieć: ten facet, to najlepiej strzeżony sekret muzyki polskiej. Soyka był gościem wielu festiwali nie tylko jazzowych w Europie (All Stars Jazz Fest - Stockholm, Umbria Jazz -Perugia, Nancy Jazz Festival).

Od r. 1988 rozpoczął długoletnią współpracę z Januszem "Yaniną" Iwańskim ? ich płyta "Acoustic" jak i następny po nim "Neopositiv" rozeszły się w multiplatynowych nakładach, a piosenka "Tolerancja" stała się wielkim przebojem; album "Soyka sings W. Sharespeare sonnets" z 1995 roku to suma fascynacji literackiej i przyjaźni z wybitnym pisarzem, tłumaczem i humanistą Maciejem Słomczyńskim (12 sonetów śpiewanych także w języku angielskim). W roku 2003 skomponował i nagrał muzykę do słów "Tryptyku Rzymskiego" Jana Pawła II, którą wykonał podczas uroczystego koncertu z okazji imienin Ojca Świętego; najnowszy album "Koncert w klubie Pod Pretekstem" jest koncertowym zapisem największych przebojów artysty. W jego repertuarze znalazły się także utwory Czesława Niemena.