Masz wyłączoną obsługę języka JavaScript lub używasz starej wersji odtwarzacza Flash Player firmy Adobe. Pobierz najnowszy odtwarzacz Flash Player.

8.festiwal młodych talentów Niemen Non Stop 2013

Kiedy spotkam się z Niemenem powiem mu, że jest pewne miasto na świecie - Słupsk, który go kocha, szanuje i otacza szczególną atencją, zachowuje w pamięci i organizuje co roku niebanalną imprezę jemu poświęconą . To fragment owacyjnie przyjętej przez festiwalową publiczność wypowiedzi Franciszka Walickiego - "ojca chrzestnego polskiego rock'n'rolla", gościa specjalnego 7.edycji festiwalu, podczas której celebrowany był "złoty" jubileusz 50-lecia artystycznego debiutu Czesława Wydrzyckiego [1962 - 2012].

  Tegoroczna 8.edycja największego w Polsce święta muzyki "polskiego artysty wszech czasów" zapowiada się równie wyjątkowo z uwagi na kolejne jubileusze przypadające w roku 2013 :

* 50 lat temu - w roku 1963 artysta zaczął używać pseudonimu "Niemen", a stało się to w związku z występami w sławnym paryskim music-hallu "Olympia", gdzie w programie "Idole Młodych" - obok amerykańskich sław (Stevie Wonder, Dionne Warwick, The Shirelles) zaprezentowali się najpopularniejsi wówczas polscy wykonawcy : Helena Majdaniec, Michaj Burano i Czesław Wydrzycki z zespołem Niebiesko-Czarni. Był to pierwszy, historyczny występ artystów zza "żelaznej kurtyny" na Zachodzie;

*  w roku bieżącym minie również pół wieku od powstania pierwszej kompozycji artysty "Wiem, że nie wrócisz" i wykonania przez niego nieśmiertelnej bossanovy "Pod papugami" dla Programu III Polskiego Radia, która stała się przebojem lata'63 kultowej sceny sopockiej Non-Stop (do której odwołuje się nazwa słupskiego festiwalu). Utwór "Wiem, że nie wrócisz" wykonał również artysta z zespołem Niebiesko-Czarni na I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej "Opole'63" i jest to pierwszy utrwalony na taśmie filmowej publiczny występ Czesława Niemena;

* 45 lat temu [1968] autorski album artysty "Dziwny jest ten świat" - jako pierwsze wydawnictwo w historii otrzymało status "Złotej Płyty" [150 tyś.]. W roku 1968 Niemen z Akwarelami nagrał również dwa kolejne albumy : "Sukces" i "Czy mnie jeszcze pamiętasz";

 

* wreszcie w roku 2013 minie 35 lat od nagrania pierwszego w Polsce 3-płytowego albumu "Idee Fixe", najambitniejszego, norwidowskiego z ducha i litery projektu artysty. Jubileusz "Idee Fixe" będzie apoteozą zarówno norwidowską, jak i samego Niemena.

  Rozpoczynający tradycyjnie festiwal norwidowsko-niemenowski panel dyskusyjny Nota Anamnesis podczas tegorocznej edycji rozszerzony zostanie o sesję naukową "NIEMEN - płyty, płyty..." z udziałem polskich muzykologów i literaturoznawców, czego jednym z efektów będzie wydawnictwo multimedialne.

    Atrakcyjnie - jak zawsze zapowiada się program muzyczny festiwalu w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica. Nowością w tym roku będą finałowe występy "Złotej Dziesiątki" Konkursu Piosenki scen@niemena wytypowanej wcześniej przez Komisję Kwalifikacyjną (w poprzednich edycjach uczestnicy Konkursu prezentowali się podczas dwóch dni festiwalu). Przewodniczącą konkursowego Jury będzie legendarna polska kompozytorka, pianistka i aranżerka - Katarzyna Gaertner .

    Na Scenie Laureatów wystąpią zdobywcy Grand Prix 7.festiwalu - poznańskie trio Silent Noise, natomiast w Koncercie Specjalnym Natalia Niemen  z zespołem (Piotr Baron - saksofon, Irek Głyk - perkusja, Tomasz Kałwak - instr. klawiszowe, Adam Szewczyk - gitara, Wojtek Gąsior - bas) w programie Niemen mniej znany

  Gościem specjalnym 8.edycji festiwalu będzie znakomity polski artysta-fotografik - Marek Karewicz , autor ponad 5 tysięcy zdjęć Czesława Niemena, a w przestrzeni festiwalowej prezentowana będzie wystawa prac artysty "This is Big Beat" z archiwum naszego partnera organizacyjnego - Fundacji Sopockie Korzenie.

  Tegoroczna edycja festiwalu będzie kolejną podróżą w czasie do korzeni polskiej muzyki młodzieżowej.