Masz wyłączoną obsługę języka JavaScript lub używasz starej wersji odtwarzacza Flash Player firmy Adobe. Pobierz najnowszy odtwarzacz Flash Player.

Koncert specjalny "Za liną horyzontu" SBB

27 XI 2015 r. Polska Filharmonia Sinfonia Baltica

SBB

Józef Skrzek ? śpiew, instrumenty klawiszowe, gitara basowa, harmonijka ustna

Apostolis Anthimos ? gitara, perkusja

Jerzy Piotrowski ? perkusja

Fot. T.Koperwas

Legenda polskiego rocka powraca po dwudziestu latach w swoim najsłynniejszym i najlepszym składzie! Józef Skrzek, Apostolis Anthimos i Jerzy Piotrowski tworzyli w latach 70. jeden z najbardziej rozchwytywanych zespołów w Europie Środkowej. Dzielili scenę z takimi legendami jak Mahavishnu Orchestra, Bob Marley, Soft Machine czy Colosseum II. Nagrywali płyty w Niemczech, Polsce i Czechosłowacji. W drugiej połowie lat 70. byli jednym z najważniejszych przedstawicieli rocka progresywnego w Europie.

Trio zaprezentuje przekrojowy program, w ramach którego obok klasyków w rodzaju ?Odlotu? czy ?Memento z banalnym tryptykiem? można będzie usłyszeć utwory, które nie były wykonywane od połowy lat 70., np.?Na pierwszy ogień? czy ?Wake Up?.

SBB powstało ? jako Silesian Blues Band ? w 1971 roku w Siemianowicach Śląskich. Po rocznej pracy pod własną nazwą muzycy zaczęli grać z Czesławem Niemenem jako Grupa Niemen. W 1974 roku wrócili do szyldu SBB i przez sześć lat byli najgorętszym polskim towarem eksportowym, podbijającym słuchaczy po obu stronach żelaznej kurtyny. Nagrali kilkanaście płyt, na potrzeby radia zarejestrowali kilkadziesiąt godzin premierowej muzyki. Powstałe wówczas utwory wywierały (i wciąż wywierają!) wpływ na młodsze pokolenia muzyków. Wielkim fanem grupy jest Steven Wilson (Porcupine Tree), uznając ich płyty za jedne ze swoich najważniejszych inspiracji. Muzycy formacji Opeth przy okazji jednego z koncertów w Polsce za wszelką cenę starali się doprowadzić do spotkania z zespołem i... zdobycia autografów członków SBB.

Muzycy właśnie skończyli pracę nad nowym materiałem, który ukaże się w 2016 roku. Będzie to pierwsze studyjne wydawnictwo SBB w tym składzie od... 35 lat.

 

Fot. T. Koperwas